שוק ההון או נדל”ן השאלה שמעסיקה את כולנו

אם גם אתם מתלבטים בין שוק ההון לשוק הנדל”ן, כדאי להכיר את שניהם, על יתרונותיהם וחסרונותיהם גם יחד, וכך לבחור ביניהם על סמך ההעדפות הספציפיות שלכם. עוד כדאי לזכור שבשני המקרים מדובר בשווקים מרובי אפשרויות, חלקן מתגמלות מאוד אבל אחרות עלולות להיות מסוכנות, ועל כן מומלץ להתעמק בנעשה בשוק שבחרתם בו או לחילופין להיעזר באנשי מקצוע מנוסים ובעלי יושרה.

היתרונות של השקעה בשוק ההון

המאפיין המובהק ביותר של השקעה בשוק ההון הוא שבמרבית המקרים ניתן לממש את ההשקעה מהיום להיום, דבר שקשה עד בלתי אפשרי לבצע עם דירה, גם במצב שבו הביקוש לנדלן גבוה. אם אתם מעדיפים גמישות מרבית ו/או עשויים להזדקק לכסף באופן מידי, זהו יתרון משמעותי במיוחד מבחינתכם, ורצוי כמובן לבחור באפיק שאכן מאפשר נזילות גבוהה (ולא למשל פיקדון סגור ל-3 שנים). עוד כדאי לזכור שגם שוק ההון וגם שוק הנדלן מתאפיינים בימינו בדינמיות גבוהה, ועלולים להיקלע למשבר, וגם בהיבט הזה היכולת לממש במהירות את הנכס היא יתרון של ממש.

עוד יתרון של שוק ההון הוא הטרחה המועטה יותר שכרוכה בהשקעה בו. כשרוכשים דירה להשקעה (או נדלן מסחרי) יש צורך למצוא שוכרים, כשהם עוזבים למצוא חדשים, לחפש אינסטלטור כשיש בעיה בזרם המים בדירה, להרגיע שכנים זועמים כשבנכס שלכם נערכת מסיבה ועוד מטלות מעיקות ומתסכלות, ובפרט אם אתם מתגוררים במרחק רב יחסית מהדירה או המשרד שהשכרתם. אמנם גם שוק ההון מחייב השקעת זמן, על-מנת לעקוב אחרי ההתפתחויות בו ולהשביח באופן שוטף את ההשקעה הכספית, אבל הטרחה הכרוכה בכך נמוכה יחסית.

בנוסף, אופציית שוק ההון מתאימה גם למשקיעים גדולים וגם למשקיעים קטנים, שהרי גם אם ברשותכם “רק” 100,000 ש”ח פנויים תמצאו לא מעט אפשרויות להשקיע אותם ולזכות בתשואה נאה. יחד עם זאת לא מדובר ביתרון מובהק של שוק ההון על פני שוק הנדל”ן, שכן גם בשוק הנדל”ן ניתן להשקיע עם סכומים בסדר גודל דומה – או דרך קרן השקעות בנדל”ן או על בסיס מינוף פיננסי (לקיחת משכנתא).

היתרונות של השקעה בנדל”ן

הבסיס לתשואה של כל האפיקים השונים בשוק ההון הוא הריבית במשק, ובגלל שמזה שנים רבות שער הריבית בארץ נמוך מאוד, הרי שגם התשואות הפוטנציאליות בשוק ההון, ובפרט באפיקים הסולידיים, נמוכות יחסית. מי שמוכן להסתכן אמנם יכול להגיע לתשואה נאה ואפילו גבוהה, אולם באופן טבעי מרבית המשקיעים אינם חובבי סיכון ומעדיפים לצמצם את מידת אי הוודאות שטמונה בהשקעה.

שוק הנדל”ן לעומת זאת סיפק בשנים האחרונות תשואה נאה, בין אם ההשקעה בוצעה בארץ ובין אם בחו”ל, ובפרט רווחת האופציה של השקעה בנדל”ן בארה”ב. חשוב שוב להדגיש כי הן שוק הנדל”ן והן שוק ההון מתאפיינים בשינויים ולכן ההמלצה הטובה ביותר היא להתעמק בנעשה בשניהם או לחילופין להסתייע במומחים מנוסים ואמינים.

לקבלת ייעוץ על מחיר למשתכן